Dziś Międzynarodowy Dzień Corgi. Nasze święto. Z tej okazji krótko o mojej rasie – naprawdę krótko, bo nudnych, encyklopedycznych opisów znajdziecie w sieci mnóstwo, a więc tu wspomnę tylko o najważniejszych faktach.

Pierwszy klub corgi został utworzony w 1925r., czyli prawie 100 lat temu (zobacz wpis Mój rodowód aby dowiedzieć się, który z moich przodków żył w tamtym czasie). Corgi jako rasa została jednak oficjalnie zarejestrowana w roku 1934. Ale nasza historia zaczęła się 1000 lat wcześniej, bo ok. 920r.

Z tego bowiem okresu pochodzą zapiski, w których pojawia się słowo „cor” (lub wymiennie „cur”), oznaczające psa (lub karła). Do słowa tego dodano „gi”, oznaczające w języku celtyckim tyle co „mały”. I tak oto powstał „cor-gi”, czyli mały pies. 🙂

Pierwotnie byliśmy psami od wszystkiego – pilnowania obejścia i dobytku, zaganiania bydła, a nawet korzystano z naszych usług podczas polowań. Dziś oczywiście jest zupełnie inaczej, choć będąc psami domowymi, zachowaliśmy swoją pasterską naturę, instynkt oraz bardzo wysoką inteligencję. Cenimy też wyzwania i ruch na świeżym powietrzu. Uwielbiamy dyscyplinę zwaną Agility, więc jeśli myślałeś, że nasze krótkie nóżki nas ograniczają, to zobacz koniecznie to: